Turning gears are the logo of co-scripts

Merhaba,

Yıllardır ASP yazmama rağmen bu aklıma hiç gelmemişti. ASP.NET ile birlikte yılların emektarı Response.redirect şimdi pabucunu damda arayacak. 

Şu sayfadan öğrendiğim bazı farkları kısaca aktarmaya çalışayım. 

Response.Write browser'a şu sayfaya git şeklinde bir emir yolluyor. Bu sayfa aynı domainde ya da başka bir domainde olabiliyor. Server.Transfer ise sadece kendi domaininde (ve sunucusunda) bir sayfayı çağırıyor. Server.Transfer browserı yeni bir sayfayı talep etmesi yönünde yönlendirmek yerine kendisindeki bir sayfayı işleme koyuyor. Bu fazladan HTTP çağrısı almayacağından sunucu kaynaklarında ek yüke de neden olmamasını sağlıyor. Böylece uygulamanız daha hızlı çalışıyor. Tabi harici sunuculardaki (domainlerdeki) sayfalar için tek yöntem response.redirect.

Server.Transfer browserdaki url'ninde değişmemesine neden oluyor. Bu debugging problemi yaratsa da tekhat veri giriş tekniği için bir avantaj sağlıyor.

Server.Transfer metodu bir ikinci parametre daha alıyor. preserveForm parametresi.

 

 

server.transfer("inthisDomain.asp",true)

Bu parametre true yapıldığında ilk sayfadaki form değerleri de taşınabiliyor. Ancak söylenene göre burada get ile veri taşırsanız bir sorun oluşuyor. Bu bugtan kaynaklanan sorunun palyatif bir çözümü de mevcutmuş. 

Kaynak olarak bu sayfadan faydalandım. The source page (reference). 

http://t.w3schools.com/asp/met_transfer.asp

co-scripts tag image response.redirectredirect vs transferserver.transfer
ID:122 | Okunma:6505